Bilginin Değişim Hızı:

Kendini sansürleyen bilginin ucu farklı yerlere dayanan endişeler taşıdığına tanıklık etmek için yeterince zamanımız oldu. Paylaşılmamış bilginin, hareket alanını görebilmek için yeterince şans verilmeden hakkında hüküm verilmiş insanların akıbetine özendiğini düşündüğümüz olmuyor mu?

Hemen tüm sektörlerde olduğu gibi elektrik piyasasının da sorgulanmaya açık ilginç alışkanlıkları var. Özellikle dekoratif alanlarda, her gün kullanıcıyla temas halinde yaşayan malzemelere dair söylenecek ne çok söz birikti. Hem şikâyet edip hem vazgeçmemenin içeride bir yerden gelen algı ve alışkanlıklarla açıklanması mümkün… O halde gelin alışkanlıkların değişmesini gerektirecek sebepleri sıralayalım…

Belirli bir kullanım ömrünün maliyet analizini yapmak çok geniş bir matematiksel bilgi gerektirmiyor. Ancak kullanılamayan ya da ileride küçük hasarlanmalarda bile büyük maliyet ve gider kalemi yaratması genellikle öngörülememektedir. Bu gerekçeler öngörülemeyen problemlerin daha ayrıntılı incelenmesini dayatmaktadır.

Özellikle modüler enerji çözümleri içinde dekoratif zemin uygulamaları sektörde hiç kesilmeyen şikâyetleri tanımlar ve taşır. Enerji ulaşım noktaları üretme konusunda bir türlü ideal yönteme yaklaşılamasa da şap altı ve yükseltilmiş zemin çözümleri geçerliliğini daha uzun süre koruyacakmış gibi görünüyor.

PVC’nin Mekanik Dayanımı

Sürekli kırıldığı ve bunun kaçınılmaz olduğu bilindiği halde benzer tercihlerde ısrar ederek süreci ve sektörü daha iyi üretimler yapmaya zorlamayan satınalma süreçleri, işin altyapısında da farklı tercihler ortaya koymamaktadır. Özellikle şapaltı uygulamaları konusunda kablo geçiş noktaları için borulama sistemi dışındaki neredeyse tek alternatif olan metal kanal uygulamalarının handikaplarını kısa ve uzun vadeli süreçler açısından ayrı ayrı incelemek yararlı olacaktır.

  1. Uygulama sırasında metal kanallar şap atılmadan önce üzerine basıldığı için, üzerine sert cisimler düşürüldüğü için ya da farklı gerekçelerle tahrip olabilmektedir. Oysa Obo Bettermann tarafından üretilen PVC döşemealtı kanalları tüm bu handikapları ortadan kaldırmaktadır.
  2. Standart ölçülerde üretildiğinden doğal bir seperatör oluşturur.
  3. Malzemenin korozif etkilere karşı çok daha dayanıklı olduğunu gerçeğini öne çıkarabiliriz. Bu açıdan teknik kayıpları ve verimlilik açısından oldukça avantajlıdır.
  4. Yatay ve dikey aksesuarlarının bulunuyor olması uzun vadeli değişimlerde kolay müdahale olanakları tanımaktadır.

Obo Bettermann tarafından piyasaya sunulan PVC döşemaaltı çözümleri tüm algının fiyata odaklandığı satınalma süreçlerinde niteliği öteleyen ve bir başka bahara bırakan güncel gerekçelere direnen hatta meydan okuyan bir malzeme olarak görülebilir. Zira muadili olduğu sac kanallara maliyet açısından da avantajları olan bu malzemenin her geçen gün yaygınlaştığı görülüyor.

Benzer malzemelerle ilgili ürün girişlerinin daha hızlı olabilmesi için ürün değişimlerin de benzer hızda olması oldukça önemli…